Standardy Ochrony Małoletnich / Child Protection Standards

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Standardy Ochrony Małoletnich wersja skrócona / wersja pełna Skrócona wersja standardów opracowana została dla potrzeb naszych uczniów i uczennic w oparciu o materiały dostępne online oraz pełny tekst dokumentu, dostępny na naszej stronie www oraz w sekretariacie szkoły. English version will be available soon. Wstęp Czy wiesz co to są

Rozpoczęcie / Start

Zakończenie / End

Miejsce wydarzenia / Address

MSP "Otwarty Świat" / World Arounds IPS   Zobacz na mapie / View map

Standardy Ochrony Małoletnich

wersja skrócona / wersja pełna

English version will be available soon.

Wstęp

Czy wiesz co to są Standardy Ochrony Małoletnich i dlaczego są one tak ważne w naszej szkole? Przybliżamy ten temat, dla lepszego zrozumienia, jak dba się o bezpieczeństwo i komfort psychiczny w naszej szkole.

Czym są Standardy Ochrony Małoletnich?

To zbiór zasad i wskazówek, które mają zapewnić, że szkoła jest miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla wszystkich uczniów.

Dzięki nim lepiej rozumiemy, jak postępować w różnych sytuacjach, aby was chronić i pomagać wam czuć się dobrze w szkole.

Co obejmują te Standardy Ochrony Małoletnich?

1. Zasady zatrudniania personelu.
  2. Procedury reagowania na podejrzenie krzywdzenia dziecka.
  3. Reguły reagowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa dziecka.
  4. Zasady bezpiecznych relacji między personelem i uczniami oraz relacji między uczniami.

Poza głównymi punktami, Standardy Ochrony Małoletnich obejmują również ochronę danych osobowych i wizerunku dzieci oraz zasady bezpiecznego korzystania z Internetu w szkole.

Chodzi o to, aby każdy czuł się bezpiecznie w szkole, ale także w domu i wszędzie tam, gdzie przebywa.

Jeśli coś cię niepokoi lub czujesz się źle, zawsze możesz porozmawiać z nauczycielem, wychowawcą lub innym dorosłym w szkole, któremu ufasz.

Zasady bezpiecznych relacji pracownik-uczeń

Relacje personelu z dziećmi oparte są na szacunku, bezpieczeństwie i współpracy. Wszyscy uczniowie i uczennice traktowani są na równi bez względu na płeć, orientację seksualną, niepełnosprawność, światopogląd czy status społeczny, kulturowy lub religijny.

Czego nie wolno?

Nie wolno stosować przemocy fizycznej np. uderzać, szarpać, popychać, ciągnąć, ściskać, szturchać.

Zabroniona jest przemoc słowna w szczególności krzyczenie, grożenie, wyśmiewanie, przezywanie oraz stosowanie wulgaryzmów i niestosownych gestów. Nie można wyzywać, obrażać, poniżać, zawstydzać, wyśmiewać, zastraszać.

Zabronione są wszelkiego rodzaju zachowania o charakterze przemocy seksualnej w szczególności:

– kierowanie uwag o charakterze seksualnym

– komentowanie ubioru, wyglądu czy figury ucznia lub uczennicy

– żartowanie w sposób niestosowny

Zasady bezpiecznych relacji między uczniami

Uczniowie i uczennice:

– mają obowiązek przestrzegania zasad zachowania i norm obowiązujących w szkole.

– uznają prawo innych uczniów i uczennic do odmienności.

– są zobowiązani do respektowania praw i wolności osobistych swoich kolegów i koleżanek.

Przemoc fizyczna, słowna lub psychiczna między uczniami i uczennicami nigdy nie jest akceptowana.

Jeśli dziecko jest świadkiem stosowania przez innego ucznia jakiejkolwiek formy agresji ma obowiązek reagowania i szuka pomocy dla ofiary u osoby dorosłej.

Jeśli uczeń lub uczennica stali się ofiarą agresji lub przemocy, mogą uzyskać pomoc w szkole.

Zasady korzystania z komputerów i Internetu w szkole

Uczniowie i uczennica korzystają z komputera tylko pod opieką nauczyciela. Dostęp ucznia do Internetu możliwy jest pod nadzorem nauczyciela.

Szkolne komputery mają zainstalowane programy blokujące niebezpieczne treści.

Zasady korzystania z telefonów i innych urządzeń elektronicznych

Uczniowie i uczennice nie korzystają w szkole z telefonu i urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu (np. smartwatche). Urządzenia elektroniczne powinny zostać zdeponowane w specjalnych szafkach zaraz po przyjściu do szkoły i odebrane po lekcjach w momencie opuszczania budynku.

W szkole uczniom nie wolno robić zdjęć, nagrywać dźwięku i filmów oraz publikować ich w Internecie.

Masz prawo do pomocy!

Jeśli czujesz złość, smutek albo lęk, jeśli ktoś cię krzywdzi poproś o pomoc:

• wychowawczynię lub wychowawcę;
  • pedagoga, psychologa;
  • ulubionego nauczyciela;
  • każdą osobę pracującą w szkole, której ufasz.

Możesz skorzystać z telefonu zaufania.

Uzyskasz pomoc.

Rozmowa jest anonimowa i bezpłatna.

116 111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży,

800 120 226policyjny telefon zaufania,

800 120 002– niebieska linia dla ofiar przemocy w rodzinie.

WIĘCEJ INFORMACJI / MORE DETAIL