Nasze sukcesy / Success stories

Nasze sukcesy / Success stories

Z przyjemnością i dumą informujemy o sukcesach naszych uczniów w konkursach i olimpiadach. / We are proud to announce our students’ achievements.

Laura Mikulska i Jyotirmoy Mukherjee uzyskali tytuły laureata, a Frankie Morgan i Aleksander Sudoł finalistów Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego. Jyotirmoy jest również finalistą ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów. Zofia Urbaniec i Kaja Wolfinger zdobyły z kolei tytuły finalistek Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Zosia jest także finalistką Olimpiady Historycznej Juniorów. Gratulacje!

Laura Mikulska and Jyotirmoy Mukherjee are both laureates of the MKJA English competition; Frankie Morgan and Aleksander Sudoł are finalists. Jyotirmoy also ranks as finalist in the national Junior English Olympiad. Zofia Urbaniec and Kaya Wolfinger are both finalists of the national Literature and Polish Language Olympiad. Zosia is also the finalist of the Junior History Olympiad. Congratulations!

Międzykulturowa Szkoła Podstawowa “Otwarty Świat” (World Around Intercultural Primary School) operates within a larger educational institution (Prywatne Akademickie Centrum Kształcenia) that has been operating in Krakow for over twenty years, and five years ago opened a primary school.