Charytatywny kiermasz świąteczny

Z inicjatywy klasy 2a, przy wsparciu rodziców tejże klasy oraz Pani wychowawczyni, w dniach 18-19 grudnia  2023 r., w godzinach 15:30-17:30,  w naszej szkole odbędzie się kiermasz świąteczny. Cały dochód z kiermaszu zostanie przekazany na cel charytatywny jakim jest wsparcie  w leczeniu i funkcjonowaniu Gabrysi Wojtasik – młodej dziewczyny, która od urodzenia walczy o lepsze życie. 
Więcej o Gabrysi mogą Państwo przeczytać tutaj: 
 
Jeśli chcieliby się Państwo włączyć do naszej akcji kiermaszowej  to, do 11 grudnia do sekretariatu można przekazywać dary na kiermasz (bibeloty, książki, obrazy, biżuterię, rękodzieło etc.).
 
Bardzo serdecznie zapraszamy do wsparcia akcji i udziału w kiermaszu
 

On the initiative of class 2a, with the support of the parents of this class and your teacher, a Christmas fair will be held at our school on December 18-19, 2023, from 15:30 to 17:30. All proceeds from the fair will be donated to the charity goal of supporting the treatment and functioning of Gabrysi Wojtasik, a young girl who has been fighting for a better life since birth.
You can read more about Gabrysi here:

https://www.facebook.com/oczamigabrysi/about_details

If you would like to join our fair action then, until December 11, you can donate gifts for the fair (trinkets, books, paintings, jewelry, handicrafts, etc.) to the secretariat.

We cordially invite you to support the campaign and participate in the fair.

Międzykulturowa Szkoła Podstawowa “Otwarty Świat” (World Around Intercultural Primary School) operates within a larger educational institution (Prywatne Akademickie Centrum Kształcenia) that has been operating in Krakow for over twenty years, and five years ago opened a primary school.